
Orbán-ház
Csehi közkedvelt közösségi tere
A falu első épülete ami a Népi Építészeti Program keretein belül lett újjáépítve. Egy olyan pályázatról beszélünk aminek keretein belül kizárólag a hagyományos technológiák használata a megengedett. Helyi szakembereink talán mindegyike aki a házon dolgozott a szívén viseli az épületet. Nem véletlen, hogy a legtöbben erre a házra asszociálnak először amikor Drávacsehi neve felmerül egy beszélgetés során.
Cím:
7849 Drávacsehi, Kossuth Lajos utca 6.
Nyitvatartás:
Állandó helyszín, mindig nyitva!
Programok:
Keresd a programnaptárban!

A Drávacsehiben található Orbán-ház egy hagyományos parasztház, amelyet a szentendrei skanzenben található másolata alapján újítottak fel eredeti formájára. Az épület belső kialakításánál ügyeltek arra, hogy a modern kényelmi elemeket korhű megjelenéssel ötvözzék; például az angol vécét pottyantósnak, a fürdőkádat pedig fadézsának álcázták.
Az Orbán-ház felújítása során nemcsak a modern kényelemre, hanem a hagyományos parasztházak építészeti elemeinek megőrzésére is különös figyelmet fordítottak. Az épület anyaghasználata is hű maradt a helyi építkezési hagyományokhoz: az alapanyagok között szerepeltek olyan természetes és helyben elérhető anyagok, mint a vályog, fa és cserép, amelyek mind hozzájárulnak az épület autentikus megjelenéséhez. A vályogfalak, amelyek szigetelési és hőszigetelési tulajdonságokkal bírnak, a ház stabilitását és évtizedekig tartó élettartamát biztosítják. Az épület tetején hagyományos cserépborítás található, amely a vidéki építészet egyik jellegzetes eleme.

A ház elrendezése szintén a parasztházak tipikus szerkezetét követi. Az épület 3 fő helységre oszlik, melyek mindegyike saját funkcionalitást és jelleget kapott, miközben a hagyományos életformát is tükrözik.
Az első helyiség a konyha, a ház előtereként is szolgált, és az elsődleges fogadótér amit a látogatók megismerhetnek. Az eredeti konyhában megtalálható volt a búbos kemence, amelyet nemcsak sütésre, hanem a konyha és utcai szoba fűtésére is használtak. A konyhában a fából készült munkafelületek is a régi idők egyszerű, mégis funkcionalitásra épülő megoldásait idézik.

Az utcai szoba vagy "tiszta szoba", amelyben általában nem szoktak tartózkodni, hanem állandóan tisztán áll, többnyire csak dísznek vagy olyan vendég fogadására tartottak fenn, akit különösképpen meg akarnak tisztelni. Jelenleg a Németh László kerámia kiállítás helye.

A hátsó szoba a pihenés és alvás helyszíne, a család tagjai itt pihentek le éjszakára. Itt is az egyszerűség és a praktikum dominál, az ablakok az udvarra néztek, így biztosítva a ház lakóinak a nyugodt, csendes pihenést.

Innen jutunk be a fürdőbe. A fürdő a ház talán legérdekesebb funkcionális területe, amelyet modern kényelemmel, de a hagyományos parasztházak stílusában alakítottak ki. Az angol vécét pottyantósnak, a fürdőkádat fadézsának álcázták, hogy a helyi hagyományokat tiszteletben tartsák, miközben biztosítják a látogatók számára a kényelmet. A fürdő használata a vidéki házakban régen ritkább volt, és inkább a hétvégi fürdők formájában valósult meg, így az autentikus stílus megőrzése különleges élményt kínál a látogatóknak.

A ház másik hangulatos része a pajta, amely melléképületként szolgál. Itt a gazdasági eszközöket, a termést, illetve az állatok számára szükséges dolgokat tárolták. Manapság az Orbán-ház udvarában tartott rendezvények kiszolgáló helységeként működik, illetve kiállítás helyszíneként is remekül funkcionál.

A ház felújítása tehát nemcsak az építészeti örökség megőrzését szolgálta, hanem arra is figyeltek, hogy a modern kényelmi szolgáltatások, mint a fürdőszoba vagy a megfelelő fűtés biztosítva legyenek, mindeközben a parasztház autentikus jellege és elrendezése megmaradjon. Az Orbán-ház és annak környezete tehát egy olyan élményt kínál, amely lehetőséget ad a látogatók számára, hogy megismerkedjenek a régi idők vidéki életével, miközben a mai igényeknek is megfelel.

Még több látnivaló
Aratásból félretett ezer szalmabálából készült egyedülálló építmény, amely a gyerekek örömére 180 négyzetméter alapterületű lett

Az elpusztult templom után a református és római katolikus egyház közösen állított haranglábat a torony helyére.
