
A Csehi varázsgyökér legendája
A legenda szerint a gyökér csak a tiszta szívűeknek mutatja meg magát. A régi mocsár titkának megfejtéséhez öt próbát kell kiállni, amelyeket a helyiek meséi őriztek meg.

Első próba: Türelemtornya
Az első próba a gyökér felé vezető ösvényen a "Türelemtornya", a próbázónak egy fatuskón kell egyensúlyoznia, amíg a homokóra le nem pörög, és közben nem érhet le a lába a mocsárba.
Második próba: Alázat terhe
A második próba az "Alázat terhe". A kiszáradt mocsárszélén egy különösen nagy és szép fa áll, (ez ma a régi kocsma és a harangláb között található). A próbázónak a fatörzséhez érve szembe kell néznie múltjukkal és felismerni saját hibáikat, és nyitottnak lenni az állandó tanulásra.
Harmadik próba: Csend éjszakája
A harmadik próba a "Csend éjszakája", amikor a próbázónak egy éjszakát kell eltöltenie a legelőn, figyelve a csillagokra, és várva az angyal üzenetét, amely útmutatást adhat.
Negyedik próba: Hajnali harmat
A negyedik próba a "Hajnali harmat" nevű kihívás, amelyben a keresőnek a gémeskút vizéből kell merítenie, de csak napkelte első sugaránál, hogy meglássa a gyökér felé vezető ösvényt.
Ötödik próba: Gyökér érintése
Az utolsó, ötödik próba a "Gyökér érintése". Az, aki eljut eddig, megláthatja a gyökér helyét, de csak akkor érintheti meg, ha szíve valóban tiszta, és szándéka önzetlen. A legenda szerint ez a próba eldönti, hogy a kereső méltó-e a varázsgyökér erejére.
A régi mocsárhoz számos különös esemény is kötődik. Egy alkalommal a falu templomának harangja magától megszólalt, és az egész környéket ragyogó fény töltötte be. Aznap éjjel egy vándor, aki a falu utcáin bolyongott, nyomtalanul eltűnt. Másnap reggel a kiszáradt mocsár szélén egy különös, világító gyökérdarabot találtak, amely állítólag olyan energiát árasztott, hogy a közelében mindenki békét érzett. Ebből a gyökérdarabból egy különösen nagy és szép fa fejlődött ki, ez az a fa ahol az „Alázat terhe” próbát kell kiállni.
A falusiak körében ismert egy másik történet is, amely Győr Mihály imájához kötődik. A mocsár felett egy angyal jelent meg,amikor a mester könyörgött a falu megmentéséért. Az angyal azt mondta, hogy a varázsgyökér ereje csak akkor hasznosítható, ha a falubeliek közösen és tiszta szívvel kérik azt. Ez a tanítás máig él a faluban: évente egyszer, egy különleges ünnepen mindenki összegyűlik a legelőnél, hogy imádkozzanak és hálát adjanak a gyökér erejéért.
Drávacsehi egyik legkülönlegesebb épülete az Orbán-ház, amely a legenda szerint Győr Mihály egykori otthona volt. A ház tornácának ajtaján különleges faragások láthatók, amelyekről azt tartják, hogy varázserővel bírnak. Aki megérinti ezeket a faragásokat, annak tiszta szívű kívánsága valóra válhat, de csak akkor, ha önzetlenül és igaz szándékkal fordul a ház szelleméhez.
A falusiak hite és a kiszáradt mocsár körüli misztikum olyan vonzerőt jelent, amely kívülállókat is vonz. Az érkezők gyakran próbálnak betekintést nyerni a mocsár titkaiba, de a helyiek szerint a gyökér csak annak fedi fel magát, aki méltó rá. Így Drávacsehi nemcsak a varázsgyökér, hanem az összetartás és a tiszta szív szimbólumává vált. A legenda tovább él, és a mocsár emlékének helyén lévő legelő még mindig suttogja titkait azoknak, akik elég bátrak és tiszták, hogy meghallják.
Ha te is szeretnéd megismeri a legenda titkait, lehetőséged van a próbák kiállására.
Jelentkezz a Drávacsehiért Egyesületnél!