– Hogy került Drávacsehibe, a kis ormánsági zsákfaluba?
– Mindössze öt éve történt, hogy a tervező vállalkozásommal falusi szálláshely építésére pályáztunk. Egy éjjel megálmodtam, másnap helyet kerestem neki a világhálón, s ráakadtam egy drávapalkonyai területre. A következő nap megegyeztem a tulajdonossal és megcsináltam a terveket, negyednap beadtam és nyertünk.
– Ez még csak Drávapalkonya.
– Gyorsan felépült a tíz főt fogadó parasztház, s közben megismerkedtem a környékbeliekkel is. Látták, hogy tervezőként vidékfejlesztéssel foglalkozom, és komolyan gondolom, amit csinálok, így rávettek, hogy pályázzam meg a szomszédos Drávacsehiben a polgármesteri tisztséget. Végül előbb lettem a falu vezetője, mint ahogy beköltözhettünk a vendégházunkba.
– Mit sikerült Drávacsehinek építeni?
– Egy húsfeldolgozó üzemet, de nagyon nem volt egyszerű. A falu sertéstelepén ugyanis negyven hízó volt, ami veszteséggel üzemelt. A környező járásokban sem volt több háromszáz sertésnél, az üzem kapacitását viszont négyezerre terveztük. Végül Szaporcán és Tésenfán építettünk sertéstelepet, a vágóhíd és húsüzemünk pedig két hete kapta meg a pecsétet, hogy bárhol kereskedhet. Országosan most indítjuk a Bőközi Legendás elnevezésű termékek árusítását.
– Ennek köszönhető a Bőköz Fesztiválon is az aktív szerepük?
– Közrejátszott benne, de talán az is mellettünk szól, hogy időközben megújítottuk a közterületeinket, színpadot építettünk, levendulát telepítettünk és rendszeresen szervezünk játékos elfoglaltságokat. A legfrissebb projektünk a „Drávacsehó”, gyakorlatilag tájház, olykor meg kocsma is. Mert érdekes módon mikor elkezdtem a polgármesteri munkát, az emberek nem a szegénységre panaszkodtak, hanem hogy nincs közösségi élet.
– Akkor most minden egyenes?
– Feladat még akad bőven, például Tésenfa felé csak földút van Drávacsehiről. De megyek tovább, mert az új ciklusra csak egyedül pályázom.
– Mi jelenti ott lenn délen a kikapcsolódást?
– Amikor ideköltöztünk, vettünk egy pónit a lányunknak, amit aztán nagyobbak is követtek. Már hat lovunk van, s olykor kigaloppozok a Fekete-víz töltésére.
Diplomás építész tervezőként jött
Németh Tamás 1972-ben született Szigetváron. Ott is nőtt fel, majd Pécsett a Pollack Mihály Szakközépiskolában érettségizett és a Pollack Mihály Műszaki Főiskolán diplomázott építész tervezőként. Pécsi tervező irodán kezdte a munkát, majd a Bayer Centernél tíz évet dolgozott és ügyvezetői posztig jutott. Ezt követően pedig saját tervező vállalkozást indított. Négy éve él Drávapalkonyán, s 2014-ben lett Drávacsehi polgármestere. Felesége Zorka, közgazdász, de még otthon van a gyerekekkel, lányukkal Zarával, aki 8 esztendős, és az 1 éves Zétény fiukkal.
Forrás: BAMA - https://www.bama.hu/helyi-kultura/2019/09/jo-csapattal-es-nemes-celokkal-az-ormansag-vonzo-eletter-lehet
Eredeti közzététel: 2019. szeptember